oneadar.pl

Twój unikalny styl

Ogrodzenia akustyczne

Ogrodzenia akustyczne wśród żówwopłotów hałasowych

Ogrodzenia akustyczne Jak płoty akustyczne i noistopy rozpraszają hałas?

photo
Ekrany akustyczne do domu

Ogrodzenia akustyczne Ogrodzenia akustyczne są konstruowane w celu skutecznego zwalczania szerokiego zakresu problemów związanych z redukcją hałasu; od zwiększonego ogólnego hałasu w sąsiedztwie, po wysokiej jakości obudowy dźwiękochłonne dla urządzeń HVAC i pomp basenowych. Przeciętnie bariery dźwiękoszczelne i ogrodzenia akustyczne skutecznie eliminują hałas o 20-25 dB (w zależności od źródła hałasu i jego jakości), co odpowiada jednej czwartej całkowitego hałasu. Efekt nie jest taki sam we wszystkich sytuacjach, ale jest szczególnie skuteczny w połączeniu z przegrodami dźwiękoszczelnymi i ogrodzeniami akustycznymi. Stwierdzono, że dodanie tych dwóch kluczowych elementów znacząco obniża ogólny poziom hałasu w otoczeniu.

Parawany dźwiękochłonne

Dwa podstawowe elementy ogrodzenia dźwiękoszczelnego to tkanina lub materiał membranowy oraz wtórny dyfuzor. W przypadku przegrody głównej hałas jest rozpraszany do przestrzeni pomiędzy listwami lub kratami. Dyfuzor wtórny jest montowany w obszarze bezpośrednio za pierwszą przegrodą. W przypadku ogrodzeń akustycznych i ścianek działowych z wąskimi panelami ściennymi, dyfuzor jest również wbudowany w panel. Połączenie tych dwóch rozwiązań tworzy bardziej zwartą, lekką konstrukcję, wraz z poprawą absorpcji dźwięku.

Ekran dźwiękochłonny

Istnieje wiele sposobów, w jakie ogrodzenia akustyczne redukują hałas. Głównym powodem, dla którego to się udaje, jest fakt, że działają one jako bariera dźwiękowa. Standardowe materiały, takie jak winyl i polistyren, nie są dźwiękoszczelne. Drewno i cegła, choć mniej dźwiękoszczelne, nie mogą pomóc w ucieczce dźwięku bez bariery. Bariera dźwiękoszczelna tworzy dźwiękoszczelną obudowę, która znacznie zmniejsza hałas w obrębie obudowy.

Ekrany akustyczne ogrodowe

Ogrodzenia akustyczne mogą być wykonane z różnych materiałów, w tym metalu, drewna, włókna szklanego, plastiku i innych materiałów naturalnych. Drewno i cegła są najczęściej stosowane jako materiał podstawowy, chociaż istnieją modele wykorzystujące lekkie kompozyty i tworzywa sztuczne, które są równie skuteczne. Koszt ogrodzeń akustycznych jest bardzo zróżnicowany, w zależności od rodzaju, stylu, złożoności i lokalizacji. Instalacja wymaga wykwalifikowanego wykonawcy, który ma doświadczenie w budowie barier dźwiękowych.

Aby zbudować ogrodzenie akustyczne, głównymi elementami są bariera dźwiękowa, słupki lub rozpórki oraz dyfuzory lub bariery dźwiękowe. Bariera dźwiękowa musi być dźwiękoszczelna, co oznacza, że blokuje przenikanie hałasu z zewnątrz do obudowy. Wysokość i szerokość ogrodzenia może być ograniczona przez istniejące kody budowlane. Bariera przeciwhałasowa może być również zbudowana tak, aby zapobiec przenikaniu wiatrów przez barierę, co zwykle odbywa się za pomocą osłony przeciwwiatrowej.

Wiele ogrodzeń akustycznych działa poprzez tworzenie fizycznej bariery pomiędzy światem zewnętrznym a wnętrzem. W większości przypadków bariera składa się z ramy i sztachet. Istnieje wiele różnych stylów tych barier, takich jak czujnik stały lub czujnik elastyczny. Sztywne typy są przeznaczone do statycznego podświetlenia, podczas gdy elastyczne typy są bardziej elastyczne i mogą się zginać lub zakrzywiać, aby dopasować się do konturów krajobrazu. Podświetlanie odbywa się za pomocą świateł zasilanych energią słoneczną, które mają czujnik w nich, reagując na ruch słońca.

Parawan dzwiekochlonny

Innym modelem stosowanym do tworzenia obudów dźwiękoszczelnych jest bariera dźwiękowa z dyfuzorami. Te bariery dźwiękowe są zwykle instalowane na granicach nieruchomości i działają poprzez rozprzestrzenianie fal dźwiękowych na zewnątrz, utrudniając przedostawanie się dźwięku z zewnątrz. Tworzy to cichsze środowisko, ale ponieważ jest dźwiękoszczelne, nie zapewnia ochrony przed uszkodzeniami, takimi jak rozbite okna.

Zanieczyszczenie hałasem może być niezwykle dokuczliwe, zwłaszcza w obszarach mieszkalnych. Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji walki z zanieczyszczeniem hałasem. Niezależnie od tego, czy jest to osłona żywopłotu, ogrodzenia akustyczne czy bariery dźwiękochłonne, ważne jest, aby wybrać właściwą metodę walki z zanieczyszczeniem hałasem w swoim domu.

Ochrona żywopłotu i ogrodzenia akustyczne działają poprzez tworzenie bariery pomiędzy dwoma miejscami. Pierwszą opcją jest zainstalowanie wysokiej jakości osłony żywopłotu. Użycie dyfuzora hałasu jest mniej kosztownym sposobem na zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem. Aby osiągnąć najlepsze wyniki, osłony żywopłotu powinny być zainstalowane na obu końcach blokady lub co najmniej na jednej czwartej jej szerokości. Opcja non stop polega na zainstalowaniu ogrodzenia akustycznego, albo z panelem non stop, albo z panelami równoległymi.

Parawan hałasu ogrodowe

Jednym z najpopularniejszych sposobów redukcji hałasu z zewnątrz jest instalacja ogrodzeń akustycznych. Działanie ogrodzeń akustycznych polega na stworzeniu zamkniętej przestrzeni pomiędzy dwoma punktami. Dzieje się to poprzez stworzenie bariery energetycznej, która jest taka sama jak izolacja akustyczna. Wykorzystując dźwięk, bariery te zapobiegają przedostawaniu się do przestrzeni zewnętrznego zanieczyszczenia hałasem. Dyfuzor działa poprzez rozproszenie dźwięku na obwodzie, tworząc zamkniętą i cichą przestrzeń.

Następną najlepszą rzeczą jest użycie dyfuzorów dźwięku, aby osiągnąć najlepsze rezultaty. Dyfuzory dźwięku są dostępne w dwóch rodzajach: te, które są wykonane z winylu obciążonego masą (znanego również jako MLA lub melamina) i inne, które wykorzystują kombinację materiałów. Dyfuzory winylowe obciążone masą wytwarzają grubszą, mocniejszą falę dźwiękową. Z drugiej strony, kombinacja materiałów takich jak polistyren i termoplastyczne kulki może również produkować bardzo skuteczne dyfuzory dźwięku. Są one dostępne zarówno w modelach masowych, jak i pojedynczych.